Testiranje ekoturističkog paket aranžmana na zaštićenom maritimnom području Cres-Lošinj
20.9.2021.

Testiranje ekoturističkog paket aranžmana na zaštićenom maritimnom području Cres-Lošinj

INTERREG DESTIMED PLUS: PROFESIONALNO TESTIRANJE EKOTURISTIČKOG PAKET ARANŽMANANA NA ZAŠTIĆENOM MARITIMNOM PODRUČJU CRES – LOŠINJ (NATURA 2000)

⬇️

Ovoga tjedna otok Lošinj je ponovno u središtu europske pozornosti zbog dugo očekivane aktivnosti koja spaja turizam i održiv razvoj! Na otoku trenutno borave odabrani internacionalni stručnjaci koje okuplja INTERREG DestiMED PLUS projekt, a čiji će zadatak biti evaluirati vrijednost novokreiranog inovativnog ekoturističkog paket aranžmana kao zelenog i održivog proizvoda zaštićenog područja koji je nastao u participativnoj suradnji među lokalnim, regionalnim te nacionalnim partnerima, a u svrhu mjerenja ekološkog otiska održivosti te potpore lokalne zajednice kroz sva tri aspekta održivosti.

 

Fotografija koja sadrži pogled na prirodu, planine i zalazak sunca.

©IUCN.

 

Podsjećamo, krajem 2019. godine Institut za turizam se uključio u europski INTERREG DestiMED PLUS projekt pod nazivom 'Ecotourism in Mediterranean Destinations: From Monitoring and Planning to Promotion and Policy Support', a sada se nakon 2 godine predanog rada projekt nalazi na svom vrhuncu. DestiMED PLUS odvija se paralelno na mediteranskim zaštićenim područjima i na njemu aktivno sudjeluje 12 projektnih partnera iz Italije, Grčke, Španjolske, Francuske, Hrvatske i Albanije. Vodeći partner je Regija Lazio, a u provedbu projekta uključeni su i IUCN i WWF Mediteran. Za pilot destinaciju Republike Hrvatske ovog inovativnog projekta izabran je otok Lošinj koji je sastavni dio maritimnog zaštićenog područja Cres – Lošinj pod zaštitom mreže NATURA 2000 i koji je predvodnik u primjeni održivog razvoja turizma u Republici Hrvatskoj.

 

Predmet projekta je izrada inovativnog ekoturističkog paket aranžmana na svakom od odabranih zaštićenih područja projektnih partnera, koji se u iterativnim procesima kreira, testira, unaprjeđuje i prilagođava potrebama tržišta uz pomoć egzaktnog mjerenja otiska ekološke održivosti i svih drugih indikatora prema svim dimenzijama održivosti. Projekt je to kojim se negativni utjecaji turizma na okoliš, ekonomiju i zajednicu žele minimizirati egzaktnim mjerenjem, a ne samo deklarativnim, unaprijed očekivanim preporukama. Stoga, ovoga tjedna Lošinj postaje domaćinom suvremene simulacije putovanja.

 

Fotografija koja predstavlja planinarenje.

©Masch-2. Oscar Piljek.

 

Projekt se temelji na uspjehu MEET Network standarda i prethodnog projekta DestiMED-a na kojem su Republiku Hrvatsku predstavljale pilot destinacije Nacionalni park Kornati te Park prirode Lastovo. Cilj projekta je podrška mediteranskim regijama u jačanju uvjeta koji omogućuju ekoturizam u njihovim zaštićenim područjima, te promicanje cjelovitog destinacijskog upravljanja koje povezuje turizam i održiv razvoj, kreiranjem Lokalnog ekoturističkog klastera (LEC-a koji upravlja odabranim zaštićenim područjem) te Regionalnog ekoturističkog klastera (REC-a koji nadzire rad LEC-a), s ciljem udruživanja u Mediteranski ekoturistički konzorcij (MEC) kojemu je cilj razmjena najboljih praksi i  razvijanje integralnog razvojnog i participativnog modela ekoturizma za Mediteran.

 

Razvoj projekta u pilot destinaciji Cres – Lošinj podupiru: Institut za turizam, Ministarstvo turizma i sporta, WWF Adria , Primorsko - goranska županija  (Upravni odjel za prostorno uređenje, graditeljstvo i zaštitu okoliša te Upravni odjel za turizam, poduzetništvo i ruralni razvoj); Institut Plavi Svijet, TZ Mali Lošinj, ASL turistička agencija , Javna ustanova Priroda Primorsko – goranske županije, te OTRA Cres.  

 

S obzirom da je kvaliteta DestiMED PLUS projekta prepoznata među brojnim renomiranim fakultetima i svjetskim organizacijama, zasigurno je da će u sklopu odabranog zaštićenog područja i otok Lošinj, na kojem se odvija veći dio ekoturističkog paket aranžmana, ponovno zasjati i potvrditi status zelene destinacije kao jedne od najodrživijih na svijetu te poslužiti kao dobar primjer prakse i putokaz razvoja ostalim hrvatskim turističkim destinacijama.